1. Anasayfa
  2. 4. Sınıf
  3. 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Herkesin Bir Kimliği Var

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Herkesin Bir Kimliği Var

Her ne kadar benzer olursa olsun hiçbir insanın özellikleri bir başka insanın özellikleriyle aynı değildir. Çevrenizdeki insanları gözlemlediğinizde de her birinin dış görünüşü ve davranışlarıyla diğerlerinden ayrıldığını kolayca fark edersiniz.

İnsanın kendine has özellikleri denilince akla ilk olarak parmak izi gelir. Lakin insanın kendine özgü özellikleri sadece parmak izinden ibaret değildir. Parmak izlerimizin dışında gözümüzdeki iris tabakası, yüz biçimimiz, sesimiz, yürüyüşümüz ve kalp atışlarımız da aynen parmak izlerimiz gibi benzersizdir.

herkesin bir kimliği var

herkesin bir kimliği var

Her insan doğuştan getirdiği özelliklerin yanında kendisine ait resmi kimlik belgesiyle de biriciktir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 15. maddesinde belirtildiği gibi herkesin vatandaşlık hakkına sahip olduğu açıkça belirtilmiştir. Belirtilen bu maddeye göre her insana doğduğu andan itibaren geçerli olmak üzere vatandaşı bulunduğu devlet tarafından resmi bir kimlik belgesi düzenlenip verilir. Verilen resmi kimlik kartı Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından verilir.

Resmi kimlik belgemiz her şeyden önce bizim kim olduğu gösteren resmi bir belgedir. Bizler okulumuza kaydımızı yaparken, hastanede sağlık hizmetinden yararlanırken ya da pasaport başvurusu yaparken var olduğumuzu bu kimlik belgesi ile kanıtlarız. Yaşamımız boyunca yapacağımız tüm resmi iş ve işlemlerimizi sadece bize ait olan bilgilerin bulunduğu bu kimlik belgesi ile yaparız. Böylece bizimle aynı isimler ve soyadları olan başka insanlarla karıştırılmayız.

Ülkemizde ilk resmi kimlik belgesi Osmanlı Devleti zamanında 1882 senesinde düzenlendi. Bu belge “Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye Tezkiresi” ismi ile kullanılmaya başlandı.

Yeni resmi kimlik belgesinin ön ve arka yüzünü incelediğimizde her bölümün Türkçe ve İngilizce olarak uluslararası standartlarına uygun bir biçimde düzenlendiğini görürüz.

Her Türk vatandaşının on bir rakamdan oluşan T.C. kimlik numarası bulunmaktadır. Yalnızca kişiye ait olup aynı numaranın başka bir kişiye verilmesi söz konusu değildir.

On beş yaşını tamamlamamış çocukların fotoğraflarının kimlik kartlarında yer alması zorunlu değildir. Velisinin istemesi durumunda kaç yaşında olursa olsun çocukların fotoğrafları da kimlik kartlarına basılabilir.

Yeni kimlik kartları uygulamasından önceki uygulamada ülkemizde erkeklere mavi , kadınlara da pembe renkli nüfus cüzdanı veriliyordu. Yeni uygulama ile birlikte renk ayrımı yapılmadan kadın erkek bütün Türk vatandaşları turkuaz renkli kimlik kartlarını kullanacaklardır.

Nüfus cüzdanında bulunmadığı halde yeni kimlik kartlarında karşımıza çıkan güzel yeniliklerden biri de imza bölümü oldu. Kişi, ilgili bölüme atacağı imza ile kimlik kartının kendisi adına düzenlenmiş olduğunu kolay bir şekilde kanıtlayabilecektir. Yeni kimlik kartlarımız on sene boyunca geçerlidir.

Yeni kimlik kartlarının ön tarafında : TC kimlik no, adı, soyadı, doğum tarihi, seri no, geçerlilik süresi, cinsiyeti, uyruğu ve imza bölümü bulunmaktadır. Kimlik kartının arka yüzünde ise anne adı, baba adı ve verildiği makam bilgileri yer almaktadır.

Kimlik kartımızın arka yüzünde kimlik kartına akıllı kart özelliği kazandıran elektronik çip de bulunmaktadır. Bu çipte ise kişinin doğum yeri, dini, kan grubu, medeni hali, parmak izi, önceki soyadı, kayıtlı bulunduğu yer, veriliş nedeni ile verildiği tarih bilgileri bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı dışında kullanılan resmi kimlik belgeleri de vardır. Bunlar : Pasaport, Aile Cüzdanı ile Sürücü Belgesidir. Resmi olmayan kimlik kartları ise öğrenci kimlik kartı, kütüphane üyelik kartı, dernek üyelik kartı, spor üyelik kartı gibi kartlardır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *