«
  1. Anasayfa
  2. 4. Sınıf
  3. 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Nelerden Hoşlanıyorum, Neleri Yapabilirim

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Nelerden Hoşlanıyorum, Neleri Yapabilirim

Nelerden Hoşlanıyorum, Neleri Yapabilirim?

İnsanlar fiziksel özellikleri ile olduğu gibi ilgi alanlarıyla da başkalarından ayrılırlar. Yakın çevrenizdeki insanları gözlemlediğinizde ilgi alanlarının farklı olduğunu görürsünüz.

nelerden hoşlanıyorum, neleri yapabilirim

Her çocuğun içinde keşfedilmek için haykıran çok güçlü bir sesi vardır. Bazı çocuklarda bu ses çok daha yüksekken bazılarında ise bu ses yumuşak bir mırıltı halindedir. Ebeveynlerin ve eğitimcilerin bu sesleri dikkatle dinlemeleri gerekir. Eğer çocukların bu haykıran sesleri fark edilmezse çocukların yetenekleri ve ilgi alanları keşfedilmeden sönebilir.

Kişisel ilgi alanları, ihtiyaçlar ve yetenekler

İlk olarak, bireysel ilgi alanlarına, ihtiyaçlara ve yeteneklere ayrı ayrı bakalım.

İlgi

İlgi alanları, bir kişinin ilgilendiği ve yapmaktan hoşlandığı alanlar ve şeylerdir.

Örneğin: kimimiz müzikle ilgilenir, kimimiz sporla, kimimiz resimle, kimimiz farklı alanlarla ilgilenir. Bu şekilde birçok farklı ilgi alanı tarif edilebilir. İlgi alanlarımız aynı zamanda hobilerimiz olarak da bilinir. Özellikle ilgi alanlarımızdan dolayı boş zamanlarımızı değerlendirdik ve iyi vakit geçirdik.

İhtiyaç

İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan şeylere veya koşullara, farkında olmadıklarında acı duyduklarında buna ihtiyaç denir.

Örneğin: yemek, barınma ve giyim temel ihtiyaçlarımızdır. İhtiyaçlarımız karşılanmalıdır. Memnun kalmazsak hayatımız tehlikededir.

Yetenek

Bir kişinin bir şeyi anlama ve yapma yeteneğine yetenek denir.

Örneğin: güzel çizim yapmak, güzel konuşmak, iyi bir enstrüman çalmak, bir sporu diğer arkadaşlardan daha başarılı bir şekilde tamamlamak… bunların hepsi yeteneklerimizin örnekleridir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *