«
  1. Anasayfa
  2. Web Bilgisi
  3. Artık Daha Hızlı Okuyabilirsin!

Artık Daha Hızlı Okuyabilirsin!

Bilgisayar başında çok zaman geçirenler veya bilgisayar başında çok fazla yazı okuyanlar için çok güzel bir tarayıcı eklentisi keşfettim. Bu eklenti sayesinde artık daha hızlı okuyabilirsiniz. Peki ama nasıl?

artık çok daha hızlı okuyabilirsin

Bionic okuma nedir?

Renato Casutt tarafından tanıtılan yeni yöntem, kelimelerin belirli kısımlarını kalın harflerle yazmayı içerir. Yani Kasut’a göre beyin gözden daha hızlı okuyabiliyor. Ayrıca, insanların öğrendikleri kelimeleri sakladıklarını ve sadece birkaç harfin bu kelimeleri hatırlamaya yardımcı olduğunu kaydetti. Bu aynı zamanda biyonik okumanın okuma hızını artırmasının da ana nedenidir.

Burada son zamanlarda sosyal medyada ortaya çıkan ve okumayı kolaylaştırdığı ve hızlandırdığı iddia edilen biyomimetik okuma yöntemini kullandık. Kimileri bu teknolojinin normal teknolojiden çok daha iyi olduğunu düşünürken kimileri de pek bir fark olmadığını söylüyor.

Çocukluğumuzdan itibaren kitaplara, makalelere veya farklı yazılı kaynaklara tekrar tekrar maruz kalarak okuma hızımızı arttırırız. Doğal olarak, hızımızı artırmak için pratik yapmaya devam etmeliyiz. Ancak Renato Cassute’un tanıttığı yeni yöntemin bahsettiğimiz zamandan daha kısa sürede hızlı okuma yeteneği kazanabileceği iddia ediliyor.

Biyonik okuma adı verilen bu yöntem, kelimelerin belirli kısımlarını kalın harflerle yazmayı içerir. Bu sayede kelimelerin daha kısa sürede anlaşılabileceği ve dolayısıyla daha hızlı okunabileceği iddia edilmektedir. Ancak sosyal medyadaki geri bildirimler, durumun herkes için böyle olmadığını gösteriyor.

Bionic Reading Eklentisi Nasıl Eklenir?

Bionic Reading adındaki bu eklentiye aşağıda vereceğim bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Uzantıyı tarayıcınıza ekledikten sonra yapmanız gereken okumak istediğiniz sayfayı açmak ve sonrasında uzantılar sekmesindeki Bionic Reading eklentisine tıklamak olacaktır. Sonrasında eklenti okumaya çalıştığınız yazıyı çok daha sade ve okunabilirliği yüksek bir şekilde karşınıza çıkaracaktır. Bu sayede hem çok daha hızlı okuyabileceksiniz hem de çok daha kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Bionic Reading eklentisi indir : https://chrome.google.com/webstore/detail/bionic-reading/kdfkejelgkdjgfoolngegkhkiecmlflj

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *