«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Bakır Nerelerde Çıkarılır, Kullanım Alanları Nelerdir?

Bakır Nerelerde Çıkarılır, Kullanım Alanları Nelerdir?

Ülkemizde bulunan rezervi gelişim gösteren, çok kolay işlenebilir olan Bakır Nerelerde Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Bakır Nedir?

Bakır madeni, rahat işlenen bir madendir. Geçmişi Milattan Önce 5000li yıllara kadar dayanan bakır madeni, insanlık tarihinde çok önemli yer kaplamaktadır. Sanayi devrimi meydana geldikten sonra elektrik enerjisinde de kullanılmaya başlayan bakır madeni, günümüzde gelişmiş ülkeler tarafından kullanılan çelik ve alüminyumdan sonra en çok tercih edilen madenlerdendir. Bakır madeni dünya üzerinde en çok kaynağa sahip maddelerden biri olmaktadır.

bakır nerelerde çıkarılır

Bakır Nerelerde Çıkarılır?

Elektriği gümüşten sonra en iyi ileten madde olan bakır, sanayi alanında çok kullanıldığından dolayı, ülke ekonomisine de ciddi anlamda fayda sağlamış durumdadır. Diğer yandan da yüksek oranda iletken bir madde olmasından dolayı, günlük eşya kullanımında tercih edilmiştir. Bakır Nerelerde Çıkarılır? diye soracak olursanız, Dünyada ve Türkiye’de bakır rezervi olan yerler aşağıdaki gibidir.

Dünyada Bakır Rezervi

Şili
Peru
Amerika
Avustralya
Endonezya
Çin

Türkiye’de Bakır Rezervi

Elazığ-Maden=Ergani İşletmeleri
Artvin-Murgul=Göktaş
Kastamonu-Küre
Rize-Çayeli

bakırın kullanım alanları nelerdir

Bakırın Kullanım Alanları Nelerdir?

Bakır madeninin kullanım alanları oldukça farklılık göstermektedir. Bakırın kullanım alanları nelerdir? diye merak ediyorsanız, şu şekilde sıralanabilir.
Elektrik ve elektronik sanayisinde,
İnşaat sanayisinde,
Ulaşım sanayisinde,
Kimyada,
Kuyumculuk işlerinde
Boya da kullanılmaktadır.

Bakır Yatırımı Nedir?

Altın, dolar ve bazı şirketlere ait hisse senetlerinin alternatifi olarak kullanılan bakırla da yatırım yapma imkanınız bulunmaktadır. Bu yatırım madeni, diğerlerinde yer almayan avantajları barındırarak, her geçen gün farklı yatırımcıların ilgi alanına girmektedir.

Fiyatlarının diğer yatırım araçlarına göre düzenli değişim sergilemesi de fazla risk almayacağınız anlamına gelmektedir. Vadeli piyasalarda yer alan bakır, demir, çelik ve alüminyum gibi sanayinin gelişimine katkı sağlayan bu yatırım araçları sayesinde, sizde ileri ki zamanda iyi bir para sahibi olabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *