«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Türkiye’de Ekim Alanı Geniş Olan Ürünler

Türkiye’de Ekim Alanı Geniş Olan Ürünler

Türkiye bünyesinde barındırdığı yer üstü ve yer altı kaynakları bakımından çok zengin bir ülkedir. Bu yazımızda Türkiye’de ekim alanı geniş olan ürünlere değineceğiz. Bunu kısa bir şifreleme taktiği ile birleştirerek hatırlamanız gereken yerlerde çok kolay bir şekilde hatırlayacaksınız.

ekim alanı geniş olan ürünler

1. Buğday : Besin sanayisinin ana maddesi durumundaki buğday, yetişme zamanında yağış hasat zamanlarında ise kuraklık isteyen bir üründür. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişen buğday kıyı Karadeniz ve Erzurum – Kars taraflarda üretimi diğer alanlara göre sınırlıdır.
2. Elma : Soğuğa karşı dayanıklılığı ile bilinen bu ürünün üretim alanı oldukça geniştir. Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde çok yoğun bir şekilde yetiştirilir.
3. Tütün : Tütün sigaranın ham maddesidir. Sulama ve çok emek isteyen bir üründür tütün. Kaliteyi korumak ve arttırmak için tütün üretimi devlet kontrolünde yapılır. Türkiye’de tütün üretimi en çok Ege Bölgesi’nde yapılır.
4. Üzüm : Pekmez ve şarabın ana maddesi konumundaki üzümün yetişme alanı çok geniştir. Türkiye’de üzüm en çok Ege Bölgesi’nde yetiştirilir.
5. Şeker Pancarı : Şeker, ispirto ve küspe elde edilen şeker pancarı sulama ile çok geniş yerlerde yetişebiliyor. Şeker pancarı ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişebiliyor. Fakat doğu Karadeniz çok fazla yağışlı olduğundan ve ülkemizin kıyı kesimlerinde ise daha kazançlı ürünler yetiştirildiği için şeker pancarı az tercih edilir. Bu ürünün yetişmesinde İç Anadolu Bölgesi ilk sırada yer alır.

Türkiye’de ekim alanı geniş olan ürünleri ele aldığımız bu yazıda konuyu daha iyi hatırlayabilmek adına BETÜŞ şeklinde bir şifreleme yaparsanız çok daha kolay bir biçimde hatırlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *